субота, 2 липня 2011 р.

Homemade Long Loaf with Sesame

Батон домашній з кунжутом

Translate our Blog to your language using

Знаєте, що таке паляниця? Якщо за словником, то це – хліб, буханець. А в уяві зринають згадки з дитинства – це білий круглий хліб, з тріснутою запеченою шкуринкою. Мабуть, він був дуже смачний і запашний, вже й не пам’ятаю напевне. Але беззаперечно, жоден хліб з супермаркета не може порівнятись з паляницею за смаком. То чому не спробувати спекти смачного хліба...
Можна спекти домашній батон, він на смак буде такий же, як і паляниця, вся різниця у формі. Взагалі, коли ми говоримо про білий хліб або батон, або багет, навіть пиріжки або пиріг, тощо, то необхідно відмітити, що рецептура замісу у всіх цих виробах майже однакова. Різниця досить незначна, все залежить від форми і маси хлібного виробу та невеличких особливостей для кожного хліба під час випічки, а інгредієнти, навіть у пропорції, однакові: борошно, дріжджі, вода, сіль – це основне. Єдине, що заміс може бути опарний або безопарний. Тому, якщо освоїти випічку хоча б одного якогось хліба, то можна з легкістю приступати до розмаїття інших випічок.
Існують декілька способів замішування тіста: опарний (непрямий) та безопарний (прямий). Ми скористаємось безопарним способом, але з вистоюванням в холодильнику. Цей спосіб замішування для найледачіших, оскільки він не вимагає ні возіння з опарою, ні замішування тіста до сьомого поту, але цей спосіб дає завжди чудові результати – буде то хліб, пиріг чи піца, і сподіваюсь, що ви зможете належно оцінити його.

Час підготовки:
30 хв
Розділ:
Хліб
Час приготування:
40 хв
Країна:
Україна
Час виброджування:
10-12 годин
К-сть порцій:
3 батони по 400 г

Інгредієнти
Кількість
Од вим
Борошно
600
г
Вода
350
мл
Дріжджі пекарські
40
г
Цукор
1
ст.ложка
Олія
2
ст.ложки
Сіль
2
ч.ложки


Замішування тіста:
1
Сироватку або воду нагріти вище кімнатної температури, добавити цукор і розчинити в ній дріжджі.
2
Дати постояти 15 хв, щоб дріжджі набрали силу. Гарно розмішати.
3
Борошно просіяти в миску, добавити розчинені в сироватці дріжджі, олію і гарно вимісити.
4
Тісто накрити рушником і поставити виброджуватись на 1 годину в тепле, без протягів місце.
5
Сіль добавити в тісто і гарно вимісити, зробивши з нього колобок, злегка приплюснути.
6
Тісто покласти в миску, накрити плівкою і поставити доброджуватись в холодильник на 8-10 год. Тісто збільшується мінімум удвічі, тому миска повинна бути більшою, а також повинне бути місце над мискою, якщо тісто виросте понад миску.

Формування і випікання батонів:
1
За 3 год до випікання, дістати тісто з холодильника, не переминаючи його акуратно відділити по колу від стінок і дна миски, легенько придавити, перевернути колобок знизу вгору, накрити плівкою і залишити тісто прогріватись до температури приміщення, в якому випікатиметься хліб.
Тісто після холодильника вимагає обережного поводження, щоб не випустити з нього занадто багато вуглекислого газу, який потрібен буде йому в духовці для підняття виробу.
2
За 40 хв до випікання, увімкнути духовку і розігріти її до 260 °C. На низ духовки поставити порожню жаровню для розігрівання, на яку під час випічки потрібно буде налити води.
3
Тісто акуратно дістати з миски, злегка обім’яти його, розрізати ножем на три однакові частини і акуратно сформувати 3 колобки.
4
Поверхню столу присипати злегка борошном.
5
Взяти колобок, пальцями легенько розпластати його у невеликий чотирикутник. Дуже не вминати, щоб не відбулась дегазація тіста.
6
Скласти тісто по довгій стороні на третину до середини, потім ще раз скласти на третину, яка залишилась.
7
Трохи прим’яти по шву і не перевертаючи тісто, ще раз проробити подібну операцію з протилежної від шва сторони, трохи приминаючи долонями тісто.
8
Проробити подібну операцію ще двічі. Під час такого переминання виріб потроху видовжується.
9
Защипнути шов, покласти тісто швом до низу і акуратними рухами, або злегка розкатуючи, або трохи розтягуючи, сформувати необхідну довжину батона по розміру жаровні.
10
Жаровню притрусити трохи борошном або вистелити пекарським папером і по мірі формування, викласти на неї батони.
11
Гострим ножем зробити по 3 навскісних надрізи уздовж кожного батону.
12
Поставити жаровню з батонами на плиту на 30 хвилин для підняття тіста і накрити плівкою, щоб тісто не обвітрювалось.
13
Перед тим як ставити батони в духовку, змастити їх холодною водою. Можна притрусити також кунжутом.
14
Безпосередньо перед закладкою батонів в піч, линути на нижню жаровню трохи води, щоб в духовці утворилася пара і закрити дверцята.
15
Поставити жаровню з батонами на середню поличку, налити на нижній піддон з 0,5 л води, закрити духовку і випікати 40 хвилин при t 260 °C. Води потрібно лити стільки, щоб вона повністю випарувалась до середини процесу випікання.
16
Якщо духовка пече нерівномірно, то варто хвилин за 15-10 до кінця випічки розвернути жаровню з батонами.
17
По закінченню випічки батони дістати з духовки, і покласти перевернутими на розстелений рушник, зверху також накрити рушником.
18
Залишити батони на 30 хв для доходження.

N.B.

Нажаль, розмаїття виробників борошна і дріжджів вносять завжди корективи у рецептуру та заміси, але випробувавши певне борошно та дріжджі ви більш-менш впевненіше почуватимете себе під час дозування інгредієнтів в заміс. Щоправда, навіть один і той же виробник не дає гарантії постійної якості, оскільки стандарти міняються від завозу до завозу сировини. Якщо, наприклад, в Німеччині, стандарт на упаковці визначається за допомогою цифр: Type 1150, 1050, 550 і т.д., то у нас - за найменуванням виробника і настроєм бригадира.
Завершити рецепт випікання хліба ви зможете лише декілька разів спікши його у вашій духовці. Ви вивірите температуру і час випікання, кількість води, яку литимете на нижню жаровню для випікання, рівень розміщення жаровні з тістом, тощо...
Якщо навіть щось не виходитиме, то в жодному разі не засмучуйтесь. Намагайтесь проаналізувати, що не так, та скоригувати процес наступного разу. Випікання хліба несе надзвичайне задоволення, особливо результат!

Батону завжди можна надати незвичного, але дуже апетитного смаку, добавши до борошна 1-2 столові ложки змеленої на борошно і просіяної якоїсь іншої крупи: гречаної, вівсяної, рисової, кукурудзяної...
При цьому, може трохи мінятись структура м’якоті готового виробу, але, якщо не переборщувати з добавками, вона залишатиметься завжди в межах високої якості...
Нижче – батони спечені з доданням 2 столових ложок змелених на борошно вівсяних пластівців.

Смачного!

Немає коментарів:

Дописати коментар

Ми завжди раді читати ваші коментарі, а також обов'язково відповімо на ваші питання.

Nata & Valentyn